Tizenkét éves koromban elkezdtem utánozni a nagybátyámat, azt csináltam, amit ő csinált. Tizenöt éves koromra pedig már megyei szintű eredményeim voltak. Az akkor kapott diplomákat a mai napig őrzöm. [caption id="attachment_20464" align="alignnone" width="1300"]István unokaöcsém első osztályú labdarúgó volt, az Inter csapatában játszott, a saját öcsém pedig a Slovan ifjúsági csapatában futballozott. Engem az atlétika vonzott.
Ő döbbentett rá, hogy a 166 centis magasságommal a közel kétméteres versenytársak közt nem rúghatok labdába. Azt mondta, súlycsoportos sportágban kell folytatnom: menjek el boxolni, birkózni vagy súlyt emelni. Megfogadta a tanácsot? Atlétaként edző és hazai szakirodalom híján a világ legismertebb sportolóitól levélben kértünk tanácsot a technika elsajátítására. Amerikába is írogattunk az öcsémmel, és még onnan is kaptunk válaszlevelet. Így kerültem jó kapcsolatba több magyar súlyemelővel is.Fiam, te nem tízpróbás vagy, hanem egy hétpróbás gazember. Nem mondta neked senki, hogy ezzel a súllyal és magassággal nem lehet tízpróbázni?
A sportágváltás '68-ban viszonylag egyszerű volt ezeknek a kapcsolataimnak köszönhetően. Segítségükkel pár alkalommal a tatai edzőtáborba is eljutottam, ami akkoriban hatalmas dolognak számított. Naponta háromfázisos tréninggel készültem: reggel, iskola után és este. Szombatonként pedig az ipolysági csapattal jártam focizni, ezért nem volt huszonegy edzésem a héten, csak tizennyolc.Többek között Földi Imre olimpiai bajnokkal, illetve Veres Győzővel, Tóth Gézával és Nemessányi Árpáddal.
de nem volt más dolog az életemben, csak ez a kettő: a tanulás és a súlyemelés. A legvadabb szocialista időket éltük ´68 után, a sport volt az egyetlen kitörési lehetőség. Versenyekre járhattam, utazhattam, elkötelezetten készültem a ´72-es ötkarikás játékokra. Mi volt az oka annak, hogy végül nem jutott ki Münchenbe? Egy baleset. Már egyetemre jártam Pozsonyba, ott is edzettem, amikor az egyik bemutató alkalmával a 100 kilós súly visszaesett a mellkasomra, majd átgurult a nyakamon, közben egy nagy roppanást éreztem hátul. Ennyi.Nem volt egyszerű, mert egyetemre is készültem,
Féléven keresztül alig tudtam járni. Csigolyasérülést szenvedtem, ami a mai napig kínoz. Egyik napról a másikra meg kellett barátkoznom a gondolattal, hogy amit eddig csináltam, az nincs tovább.Húszéves voltam, amikor szó szerint derékba tört a sportolói pályafutásom.
Nem volt egyszerű a váltás, mert korábban ahhoz voltam szokva, hogy napi 12-14 órát futottam, ugrottam, emeltem, most egyszeriben ugyanennyi időt ültem a fotelben és olvastam. Felváltva a tankönyvet a szépirodalommal. Néha elmentem a Slovnaftba meg a Dimitrovkába szenet lapátolni, hogy a mozgásigényemet kielégítsem. Doktor úr, hidaljunk most át egy nagy időszakot. Megszerezte az orvosi diplomáját, megismerkedett a szlovákiai magyar irodalom neves személyiségeivel, megjelentek az írásai, publikációi, ismert a politikai szerepvállalása is és azt is tudjuk, hogy a rendszerváltást követően külföldön is élt. Ezekben az években, évtizedekben milyen kapcsolata volt a sporttal? A baleset miatt semmi komolyabb sportot nem űzhettem. Amikor 21 éve felépült a családi házunk itt a városban, mégis az volt az első kikötésem, hogy a pincében legyen egy konditerem. Körberaktam tükrökkel, felszereltem mindennel, ami kell egy jó fitneszbe, és azóta egészen az utolsó évekig, szinte naponta lementem edzeni.Ez volt egyrészt az orvostudomány, a másik oldalon pedig – teljesen logikátlan módon – berobbant az életembe az irodalom.
A tudománnyal együtt dolgozó felkészülésre nekünk még nem volt lehetőségünk, ezért is követem csodálattal az eredményeket. Ha módomban áll, eljárok versenyekre, ha nem, akkor a televízióban követem az eseményeket. Továbbra is elsősorban az atlétikát, de a foci is nagyon érdekel.A sportot nem tudom kihagyni az életemből.
Mikor az unokáim fejjel lefelé csimpaszkodnak a fáról, elkap a hidegrázás, és nem jut eszembe, hogy hatvan évvel ezelőtt pont ezt csináltam én is.Ahogy szaporodnak az évek, az emberben úgy növekszik a félelemküszöb.
Elengedhetetlen az egyén és a világ kapcsolatának a tisztázása. Ezekhez társulnak a szlogenekben megfogalmazható tanácsok. Arra ösztönzöm a pácienseimet, hogy próbáljanak a kijáratból bejáratot formálni. Nem hiszek a megváltoztathatatlan tényekben. Egy sportolónak meg kell ismernie a saját határait, de ugyanilyen fontos a reális célok felállítása.Ilyen esetben a legfontosabb az önismeret.
A kemény munkahét után bátran nevezhetjük a csütörtök estét a hétvége kezdetének, hiszen már csak pár óra munka választ el minket a lazítástól és...
Máris 2019-et írunk. Jobb, hogyha megszokjuk ezt a dátumot és a rohanó időt. Már a 80-as évekbeli sci-fi filmek megjósolták '19-re a repkedő autókat...
Kiss Balázs személyes hangvételű levele nagybátyjának, Zolinak.