Az írás megjelent a Klikkout 2018/11. számában.Voltak versenyzőink a Bodrogközből, akik több mint négyszáz kilométert utaztak, hogy ezen az egy versenynapon itt legyenek velünk, és talán nincs is annál nagyobb elismerés, mikor a felkészítő tanáruk azzal búcsúzott el tőlünk, hogy jó volt magyarnak lenni Dunaszerdahelyen. Hová nyúlnak vissza a Diákolimpia kezdetei? Az elsőt 2012-ben rendeztük, de hadd említsek meg egy ennél jóval korábbi történetet. Valamikor a ´90-es évek elején volt Dunaújvárosban egy kárpát-medencei megmérettetés, az Atlétikai Világkupa.
Itt találkoztunk egyszer egy csíkszeredai tanárkollégával, aki azzal az ötlettel állt elő, hogy szervezzünk egy olyan versenyt náluk, ahová meghívnának bennünket, majd fordítva. [caption id="attachment_21925" align="alignnone" width="733"]Pogány Misivel vettünk részt az eseményen, akivel akkoriban atlétikai klubot vezettünk.
Ő egy élő legenda a számomra, aki nem a nagy futballt választotta, ahol a pénz van, hanem mindig diákokkal foglalkozott, mert ő ezt imádja.A versenyek koordinálásában pedig Lépes György végezte el a munka dandárját.
Öt sportág, több mint háromszáz versenyző. Látott már most olyan tehetségeket a gyerekek között, akikből biztos, hogy profi sportoló válik? Tudni kell, hogy kétfajta diák versenyzett itt. Valakik már klubszinten űzik a sportágakat, a kézilabdások, a futballisták, az asztaliteniszezők és néhány atléta, akik kiemelkednek a mezőnyből. Atlétikában három-négy lány és fiú vitte el az összes érmet. Mikor gratuláltam nekik az eredményhirdetésnél, rögtön meg is hívtam őket a felvételire hozzánk, a sportgimnáziumba. Kiugró eredmények most is születtek, Diákolimpiánk valóban lehetőség a tehetségek felfedezésére. Hogy profi sportoló válik-e belőlük, azt most még nem tudhatjuk, hiszen nagy a lemorzsolódás.Fodor Mária irányításával képzőművészeti versenybe is bekapcsolódtak a tanulók, akiktől két témában vártuk a pályamunkákat.
Ma már rengeteg szülő keresi az iskola utáni körtevékenységet a gyermeke számára. Szeretnék egy értékes programba beíratni fiukat, lányukat. Ha mi, felnőttek nem kínálunk a gyereknek délutáni programlehetőséget – legyen szó akár sportról, akár más elfoglaltságról –, akkor majd fog adni neki az utca. Az viszont a későbbiek folyamán fog visszaköszönni, és abból szerintem senki nem kér.Később talán rájöttek annak a veszélyére, hogy a gyerek az internet mellett sok mindent elhanyagol, nem tanul olyan intenzíven és nem sportol.
Mindig az ő életútjukat, hitvallásukat igyekszünk a tanulóink elé állítani. Az ilyen motivációs beszélgetéseknek kell az igazi doppingnak lennie egy szárnyait bontogató fiatal életében, nem a különböző szintetikus szereknek. Mi ebben hiszünk.Járt már nálunk Görbicz Anita, Balczó András, Heister Zoltán, Buzánszky Jenő, Vincze Ottó és sok más élsportoló, akikre példaképként tekinthetnek a diákjaink.
Február utolsó hete főként előadásokkal, beszélgetésekkel és filmmel van tele. Hétfő este vallomás a szerelemről Müller Péterrel, inspirálódjunk Lippai Marianna keddi előadásán, majd portrébeszélgetés...
Mindig könnyebbnek érezzük, ha magunk mögött tudhatjuk a kemény hétfőt. Munka után lazíthatunk egy nagyot némi kultúrával, kedves társasággal, jó hangulatban. Kellemes kultúrhetet mindenkinek!...